Elektroinstalace letounu v jedné databázi

Header menu 2

Elektroinstalace letounu v jedné databázi

Rodinná firma BRM Aero již více než 10 let vyvíjí, vyrábí a prodává lehká sportovní letadla pod značkou Bristell. Tyto letouny se dnes z Kunovic vyvážejí do celého světa. Firma má vlastní distribuční síť se zástupci nejen v Evropě, ale také v Severní i Jižní Americe, na Blízkém východě a Austrálii.

Při vývoji letadel Bristell trval pan Milan Bříštěla na splnění těchto základních požadavků: bezpečnost, ergonomie, letové vlastnosti a nadčasový design.  A tak jsou letadla značky Bristell konstruována se zvýšenou tuhostí kokpitu, což zajištuje maximální bezpečnost prostoru posádky a celkový design a estetika letounu vychází z jednoduchých, velmi elegantních křivek, které podtrhují celkový aerodynamický tvar letadel Bristell.

 

 

Jednou z priorit vedení společnosti BRM Aero je důraz na inovace a kontinuální vývoj vyráběných letounů. Pro tyto činnosti se vedení společnosti zaměřilo na použití koncepčně nejnovějších vývojových systémů, které jim pomohou vyřešit problémy během vývoje, výroby a následného servisu.

V oblasti projekce a konstrukce elektroinstalace letadel se BRM Aero potýkalo s problémem vzájemné datové neprovázanosti schémat zapojení a výrobní dokumentace. Vlivem této skutečnosti docházelo k nesrovnalostem mezi jednotlivými typy dokumentů a k následným časovým ztrátám, při nutné kontrole a zaznamenávání dodatečných změn.

Pro odstranění těchto problémů a celkovou modernizaci elektro-projekčního vybavení, se vedení společnosti rozhodlo, nasadit platformu Engineering Base, která je v oblasti dopravní techniky standardem. Engineering Base zajištuje online datové propojení elektrických schémat zapojení s výrobní dokumentací. Změnu v dokumentaci stačí provést jen na jednom místě a systém automaticky provede změnu dat i do souvisejících dokumentů a výstupních reportů pro výrobu.

V současnosti je Engineering Base ve firme BRM Aero standartně používaný projekční nástroj.

„Prostřednictvím nové platformy Engineering Base zpracováváme dnes nejen výrobní dokumentaci našich letadel, ale také doprovodnou servisní dokumentaci pro naše zákazníky,“ říká pan Bronislav Hlůšek, elektro-projektant letadel.

„V Engineering Base jsme nedávno zpracovali také elektro dokumentaci k letounu Bristell B23, který úspěšně prošel náročnými typovými zkouškami tzv. certifikací. Engineering Base nám zjednodušuje vytváření elektro-dokumentace a pomocí jeho online koncepce dovedeme pružně reagovat na dodatečné změnové požadavky. Tento projekční nástroj budeme vyžívat pro celou produktovou řadu našich letounů,“ dodal pan Hlůšek.