EB: Rychlejší přístup k novým verzím a funkcím

Header menu 2

EB: Rychlejší přístup k novým verzím a funkcím

S verzí EB 2022 dochází ke změně distribuce nových verzí a pravidelných aktualizací formou dvou kanálů.

Výrobce platformy Engineering Base (EB), společnost AUCOTEC AG, žije neustálým vývojem a inovací tohoto produktu. Vývojový tým průběžně pracuje na nových funkcích a dalších vylepšeních EB v souvislosti s projekty a potřebami zákazníků. Požadavky jsou řazeny a zpracovány dle zadání od konkrétního zákazníka na základě nového projektu reálného nasazení EB.

Doposud ovšem ostatní zákazníci nemohli okamžitě využívat nově vyvinutých funkcí. Tyto funkce byly vždy k dispozici až v dalším vydání EB což mohlo zpomalovat využití nových vlastností v rámci implementace a definice nových pracovních postupů.

Produktivní nebo inovativní fáze?

Aby tito zákazníci nemuseli čekat až na další vydání EB nebo cílený Patch, přišel vývojový tým AUCOTEC s novým konceptem založeným na ročním vydání jedné plné nové verze a průběžného uvolňování aktualizací ve dvou samostatných kanálech: „inovativní kanál“ a „stabilní kanál“. Tento koncept na jedné straně urychluje vývoj a vydávání nových funkcí, na druhé straně umožňuje pravidelné, předvídatelné „měsíční aktualizace“, které zajišťují hladký chod EB v produkčním prostředí.

„Rozhodnutí, jak chtějí zákazníci v budoucnu nasazovat nové funkce a aktualizace, závisí do značné míry na tom, v jaké fázi používání EB se nacházejí“ říká Eike Michel, ředitel R&D and Operations. Pokud již běžně zpracovávají v EB projekty na odladěném workflow tak patří do produktivní fáze. Pokud ovšem teprve probíhá implementace EB tak se řadí do fáze inovativní.

Snadnější implementace pro inovativní fázi

Pro tyto zákazníky Michel doporučuje tzv. „inovativní kanál“ obsahující předběžné verze (Pre-Release): „Předpokládejme, že je aktuálně uvolněna roční verze EB 2022. Pak každé dva až tři měsíce jsou v inovativním kanále zveřejňovány předběžné verze EB 2023 s nově vyvinutými funkcemi a také případnými opravami chyb.“ Všechna data připravená s těmito PR verzemi lze použít v další roční verzi EB 2023, nelze je ovšem již otevřít v roční verzi EB 2022. „Výhodou je, že s Pre-Release verzí mohou zákazníci otestovat nové funkce, na které čekají, již v rané fázi“ říká Eike Michel.

Zákazníci tak získají nové funkce již během implementační fáze EB, která může v globálně působících společnostech trvat déle než rok, a jsou schopni je ihned začlenit do konceptu workflow a připravit s nimi včas odpovídající pracovní postupy.

Efektivní aktualizace pro produktivní fázi

Pro zákazníky, kteří již produktivně používají EB na svých projektech, má větší smysl „stabilní kanál“. Pracují vždy s poslední vydanou roční verzí EB a k ní dostávají měsíční aktualizace (MU tj. Monthly Update). Tyto aktualizace obsahují jen opravy chyb a dají se tak snadněji aplikovat do stávající roční verze. „Dřívější aktualizace obsahovaly často i nové funkce, které neočekávaným způsobem ovlivňovaly pracovní postupy a datové struktury,“ říká Michel. Tento kanál je tak zárukou kontinuity v produktivní fází používání EB.

Výhodou tohoto kanálu je, že data připravená v některé měsíční aktualizaci, lze bez problémů načíst do jiné měsíční aktualizace patřící ke stejné roční verzi.

Výběr verzí při stahování

Na portále společnosti AUCOTEC naleznete pro stažení tyto tři varianty:

  1. instalační balíček aktuální roční verze EB,
  2. poslední měsíční aktualizaci (MU), která se jednoduše nainstaluje na roční verzi EB či předchozí MU,
  3. předběžnou Pre-Release verzi, která zcela nahrazuje předchozí roční nebo Pre-Release verzi.